top of page
  • Obrázek autoraSunny Tušková Miloševičová

Lepší stravou k hodnotnějšímu životu

Aktualizováno: 3. 4. 2019


Vítejte na mém blogu. Tento blog bude nejen o stravě těla , ale především i o stravě mysli a ducha.

Budu se snažit Vám dát kus ze svého talíře k nahlédnutí. proto posdílím to, co mám ráda, čemu věřím, co podporuji. Budu ráda i za Vaše ohlasy a témata nebo zkušenosti. Proč bychom měli něco o stravě vědět? Myslím, že pokud víme, co naše tělo potřebuje a jak funguje, můžeme mu lépe dodat vše potřebné. Pojďme se tedy něco dozvědět o základech funkčnosti a důležitých tématech k výživě našeho těla.


I malá změna v jídelních návycích vede k velkým úspěchům. Základem je rozhodnutí, že se chci mít lépe než doposud. Pak dokážeme cokoli.

Výživa je zdrojem energie a všech nutných látek, které člověk potřebuje k růstu a obnově tkání. Základním úkolem správné výživy je zajistit optimální přívod energie a živin ve formě bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů, minerálních látek a vody přiměřeně k věku, zdravotnímu stavu a životnímu stylu člověka. Nevhodná skladba stravy a nadbytek živin se uplatňuje při vzniku některých onemocnění.

Vyvážená výživa má prokazatelně ochranné účinky. 

Náš organismus potřebuje pro své zdravé fungování 45 různých živin. Žádné z nich se nemůže vzdát, protože každá z těchto látek má svou naprosto specifickou úlohu a teprve všechny dohromady mohou vyvinout žádoucí účinek. 

Energetický příjem

Optimální energetický příjem je u každého člověka jiný. Množství jídla, které je vhodné záleží nejen na hmotnosti, na pohlaví, ale i na metabolismu, tělesné aktivitě při práci i ve volném čase. Rozmezí energetického příjmu denně činí zhruba od 8 500 kJ do 12 000 kJ. 

Energii měříme v kilojoulech (kJ) nebo kilokaloriích (kcal) : 1 kcal = 4,18 kJ

Sacharidy

Jsou základním zdrojem energie pro organismus. V těle mají formu glukózy fungující jako okamžitý zdroj energie nebo formu glykogenu fungujícího jako záložní zdroj energie v játrech a svalech.

Bílkoviny

Jsou základní složkou buněk organismu. Bílkoviny působí  jako základní stavební látky svalů, kostí, chrupavek, buněk a orgánů, fungují jako enzymy, umožňují transport látek a energie, zajišťují imunologickou ochranu a působí jako energetické rezervy.

 Tuky

Kvůli své energetické vydatnosti patří mezi významnou složkou potravy. Slouží jako rezervní zdroj energie. Dále jsou nezbytné při tělesné termoregulaci, ochraně některých orgánů a absorpci vitamínů obsažených v tucích.

Konzumace tuků v rozumné míře je důležitá. Je však potřeba tuky omezovat a dávat pozor na jejich skladbu. 

 Vláknina

Vláknina je základní živinou, která má být obsažena v našem každodenním jídelníčku. Jedná se vlastně o nestravitelnou látku, která je obsažena v rostlinných potravinách jako např. v celozrnném pečivu, ovesných vločkách, luštěninách, zelenině a ovoci. Mechanicky povzbuzuje správnou funkci střev a podporuje zažívání. Snižuje schopnost střeva vstřebávat škodlivé látky, tuky a cholesterol. Mezi další její funkci patří zpomalení odchodu potravy ze žaludku do střev. Tím podporuje pocit nasycení a mírní hlad.  

Voda

Velmi důležitou složkou potravy je voda. Ve většině potravin je obsažena. Přesto je potřeba vody pro organismus nezbytná. Proto Je důležité pít dostatek vody.

Vitaminy a minerály

Vitaminy jsou esenciální látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské stravy. V lidském organismu mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí, tudíž hrají významnou úlohu při procesech vstřebávání a výměny látek mezi vnějším prostředím a živým organismem. Jsou nezbytné pro udržení řady tělesných funkcí a výstavbu nových tkání. V současné době je dokázáno, že vitaminy také mají nezastupitelnou roli v prevenci některých onemocnění, zpomalují projevy stárnutí a jsou schopny posilovat a obnovovat imunitní reakce organismu.

Nedostatek vitaminů se projevuje poruchami funkcí organismu, které mohou vyústit až ve vážná onemocnění. Naopak při nadbytečném příjmu některého vitaminu může dojít k jeho předávkování a stavu, který označujeme jako hypervitaminóza. Tento stav odezní, vyloučíme-li daný vitamin ze stravy. 

 Minerály a stopové prvky

 Minerální a stopové prvky jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Zajišťují biochemické pochody v našem těle. Organismus člověka si je nedovede sám vytvořit, ale musí je dostat spolu s potravou, případně prostřednictvím doplňků stravy.

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page